12/27/2017

Rude Bardziej Lubi Parapet z Blair - odsłona świąteczna


Dziś, po tej długiej przerwie, chciałabym Was zaprosić na wpis inny niż dotychczasowe. Z prywatnych rozmów narodził się pomysł, by trochę odsłonić Wam nasz świat i tak powstał nowy cykl Rude Bardziej Lubi Parapet z Blair, na który serdecznie Was zapraszam.

Na pierwszy ogień idą oczywiście Święta. Chcemy się z Wami podzielić tym, jak je spędzamy, jakie mamy o nich wyobrażenie, czy szukamy pod choinką książek i co czytamy w tym wyjątkowym czasie. Dziewczyny na pewno już znacie, a jeśli nie, to szybciutko nadrabiajcie, bo zdecydowanie warto ;) Zatem zapraszamy - Paula z Rude Recenzuje, Diana z Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi, Ola z Parapetu Literackiego i ja, Ewelina ;)Nasza historia nie jest długa, ale myślę, że dosyć intensywna. Poznałyśmy się w tym roku na SeeBloggers i z całego wydarzenia właśnie za tę znajomość jestem najbardziej wdzięczna. Z Olą studiowałam i niestety nasze drogi po studiach się rozeszły, jednak teraz schodzą się na nowo :) Miałam obawy przed dziewczynami - ja malutka przy tych dużych blogerkach. Jak się jednak okazało są to naprawdę fantastyczne osoby a teraz łączy nas już nie tylko blogowanie, ale i prywatne spotkania, częste pogaduchy. To, co bardzo w nas cenię, to że znajdujemy wspólny mianownik mimo różnych zainteresowań. Dziewczyny są też moją inspiracją i dzięki nim chętnie sięgam po nowe gatunki literacki i książki, po które pewnie w innej sytuacji bym nie sięgnęła. Zatem teraz zrób sobie Drogi Czytelniku herbaty, usiądź wygodnie i dołącz do rozmowy z nami :)

Rude recenzuje: Na święta czytacie książki w typowo cukierkowym, świątecznym klimacie?

Bardziej lubię książki niż ludzi: Ja nie. W ogóle nie uważam, że święta zobowiązują nas do czytania książek w konkretnym klimacie. A jeśli już, to ja mam w drugą stronę - tyle jest świąt wokół, światełek, słodkości, radości i miłości, że muszę to sobie zrównoważyć raczej dziwną i mroczną lekturą ;-)

Blair Czyta: Ja mam różnie. 2 lata temu czytałam opowieści świąteczne - właśnie takie cukierkowe i chyba w tamtym momencie dokładnie tego potrzebowałam. Ale w zeszłym roku, gdy sięgnęłam po tego typu literaturę, to mocno mnie rozczarowała. W tym roku chyba po raz pierwszy nie przygotowałam sobie na ten czas niczego klimatycznego i trzymam się po prostu tego, co na mnie czeka na półce. Ale lubię czasem oddać się świątecznemu klimatowi. Poza tym myślę, że w każdym gatunku znajdzie się coś, co wpisuje się w atmosferę świąt lub zimy. Macie jakieś pomysły? Na pewno chodzi mi po głowie Lackberg “Zamieć śnieżna i woń migdałów”.

Rude recenzuje: Ja ostatnio przeczytałam jedną świąteczną książkę z pieskami w roli głównej i mam po niej niesamowite wyrzuty sumienia - bo z jednej strony była bardzo, ale to bardzo zła, a z drugiej wydawnictwo wspiera tą książką samotne psiaki z jednego z polskich schronisk. Tak się kończą świąteczne klimaty w moim wykonaniu. Wolę czytać o mordercach. A z zimowych kryminałów przychodzi mi teraz do głowy tylko “Dziewczyna w lodzie” Roberta Bryndzy.


Bardziej lubię książki niż ludzi: O, o! To ja dorzucę coś od siebie zimowego! Jak zimowy klimat, ale niekoniecznie świąteczny to najlepsze będą książki polarne i górskie! Z tego roku piękna jest “Ekspedycja” Bei Uusmy, “Dzienniki lodu” Jean McNeil, “Himalaistki” Mariusza Sepioło i dwie rewelacyjne biografie - Wandy Rutkiewicz i Piotra Pustelnika. Gwarantuję klimat lodowatego zimna! :)

Parapet Literacki: Tak sobie rozmyślam i chyba nigdy nie czytałam tzw. świątecznej książki, której akcja rozgrywa się w Święta. W tym roku natomiast mam zamiar to zmienić.. no w pewnym sensie. Od początku grudnia z ciekawością czytam wieczorami książkę autorstwa Tahara Ben Jellouna, “Śpiąca Królewna z Tysiąca i jednej nocy i inne baśnie dla dorosłych.” Bardzo podoba mi się ta koncepcja pisania opowiadań z morałem na kanwie klasycznych baśni. Jelloun akurat oparł się na baśniach Perraulta (to ten Francuz od Kota w butach, Kopciuszka albo Czerwonego Kapturka), osadził je w świecie arabskim i do tego dodał czarny humor, przemoc i seks. Czyta się to świetnie :). Nie jest on jedynym, który zabrał się za przerabiania klasycznych baśni. Poza tym mam w domu baśnie norweskie, a pocztą jadą do mnie baśnie szwedzkie. Mam zamiast sobie tak przeplatać je i podczytywać przez zimę.
Co wy na to? Tak sobie pomyślałam, że zima to wymarzony czas na odrobinę magii.
Książki zimowe, o których pisze Diana okrutnie mnie ciekawią, ale póki co na razie gromadzę tytuły, nic nie przeczytałam. Kryminałów nie czytam, ani zimowych, ani letnich, no ale to wiecie :D.

Blair Czyta: Klimatów arabskich nie czuję, ale po baśnie norweskie i szwedzkie sięgnęłabym bardzo chętnie! Właśnie spojrzałam po półkach i odkryłam, że właściwie czeka na mnie jedna książka, która chyba idealnie wpasowałaby się w najbliższe miesiące - i to polskiego autora! Patryk Fijałkowski “Śnieg widmo” - no i chyba jednak wcisnę w kolejkę, bo zapowiada się obiecująco… Paula, Królowo Kryminałów, czytałaś? :D

Rude recenzuje: Mam “Dzienniki lodu”, ale nadal nie ruszone. Ostatnio wróciłam do mafijnych książek, więc dalej wałkuję historie Masy i jego kolegów i chyba to na ten świąteczny okres najbardziej mi pasuje, chociaż baśnie brzmią zachęcająco, ale nic na stanie nie mam :) 
“Śniegu widmo” nie czytałam (w ogóle pierwsze słyszę) :D Ale tak mi się przypomniało, że mam jeszcze “Mróz” Marcina Ciszewskiego - kolejny kryminał zasilający stosy hańby...


Bardziej lubię książki niż ludzi: Ola, baśnie to świetny pomysł. A czytałaś “Dzikiego łabędzia” Cunninghama? Też baśnie, może mało świąteczne, ale w formie, którą ja najbardziej lubię - czyli przerobione na współczesność :D A do świątecznych lektur dorzuciłabym jeszcze klasykę! Zawsze obiecuję sobie, że będę jej więcej czytać i nigdy nic z tego nie wychodzi :D W tym roku z pomocą przyszło Wydawnictwo Mg i ich “Dziadek do orzechów” - i może się uda przeczytać coś jeszcze ;-)

Blair Czyta: Słyszałam o “Dzikim łabędziu” i od dawna mam na niego ochotę! A co do klasyki… to czytała któraś z Was “Opowieść wigilijną” Dickensa? Ja chyba kilka lat temu, ale sam oryginał już słabo pamiętam. To chyba najbardziej wigilijna opowieść, jaką sobie przypominam. No i oczywiście doczekała się chyba największej ilości interpretacji. Pierwszą, jaką poznałam, był komiks Kaczora Donalda w dzieciństwie, w którym Sknerus był Ebenzerem :D

Parapet Literacki: Diana, “Dzikiego łabędzia” mam na półce, jeszcze nie czytałam, ale mam zamiar zrobić to zaraz na początku roku. Mam dwa egzemplarze, więc najlepiej byłoby zrobić jakiś konkurs zimowy! :) Ta arabska książeczka z przeróbkami francuskich baśni jest taka dość ciekawa - jakby wymieszana współczesność ze światem księżniczek i królewiczów. “Opowieść wigilijną” oczywiście czytałam, ale faktycznie wieeeele lat temu. 
Ha ha!! Ewelina ja też pamiętam ten komiks z Kaczorem Donaldem! 
No dobra a tak pozaksiążkowo… Macie jakieś swoje specjalne sposoby na wejście w świąteczny nastrój?

Bardziej Lubię Książki: Ola, sprecyzuj, co to znaczy wejście w świąteczny nastrój :D Chyba musiałybyśmy określić, czym dla każdej z nas są święta. Dla mnie to głównie czas spędzony z rodziną - odcinam się wtedy od wszystkiego, o niczym nie myślę, nic mnie nie obchodzi. Ładuję baterie i cieszę się z “tu i teraz”. W oczekiwaniu na moment wyjazdu zawsze towarzyszy mi Sinatra - możemy to uznać za wchodzenie w świąteczny klimat? :D

Parapet Literacki: No więc “świateczny nastrój” to dla mnie w zasadzie to samo co dla Ciebie, Diana :). Czyli de facto czas wyciszenia, spokoju, czas dla rodziny. Problem jedynie pojawia się czasem taki, że ja próbuję być, jak to się ładnie nazywa, “tu i teraz”, a moja rodzina… pilnuje planu dnia. Ja mam do zegarka stosunek raczej luźny jak tylko wyjdę z pracy i zawodowych obowiązków, a w domu rodzinnym wszystko jest na czas i na już… No cóż, staram się zatem łapać chwile i mimo wszystko forsować swój styl odpoczywania.

Blair Czyta: Ja jestem pod tym względem niepoprawną romantyczką. W świąteczny nastrój wprawia mnie chyba klasycznie - choinka i ozdoby świąteczne, zapach cynamonu i pomarańczy, rozgrzewająca zimowa herbata i najlepiej do tego wszystkich śnieg za oknem. A jak przychodzą już Święta, to oczywiście gromadzenie się wszystkich bliskich i nagłe spowolnienie w porównaniu do codzienności, cieszenie się sobą wzajemnie i bycie razem. W tym roku chyba wyjątkowo bardzo czekam na ten czas :)


Rude recenzuje: A ja za to jestem typem nierodzinnym i nieświątecznym. Z roku na rok coraz bardziej drażni mnie to wymuszenie, brak jakiejkolwiek spontaniczności i takiej czystej, wiecie, takiej prawdziwej radości. Mam wrażenie, że wszystko jest tylko na pokaz - kto więcej, lepiej i dostojniej. Ja się od tego odcinam, korzystam z wolnego i chwili, którą mogę spędzić z rodzicami. Jeżdżenie po rodzinie, którą widzę tylko odświętnie, raz na rok, nie jest mi zupełnie do szczęścia potrzebne. 

Bardziej Lubię Książki: Ja też tego nie robię. Spędzam święta z najbliższymi i z tymi, z którymi chcę spędzić. Chyba dawno wyrosłam z robienia czegoś, bo “wypada”.

Parapet Literacki: Jeśli chodzi o jeżdżenie po rodzinie to cóż… moja rodzina jest bardzo mała i nieszczególnie mam po kim “jeździć”. Pierwszego dnia świąt odwiedzam dziadków i to w zasadzie tyle. Jakbym miala odwiedzać kuzynów i ciotki bo wypada, to prawdopodobnie bym udawała co roku grypę żołądkową :P. Jestem słaba w rozmowach pt. Co u Ciebie, z ludźmi, których się widuje raz do roku, więc takie wizyty są dla mnie nieprzyjemnością i odliczaniem czasu.
Wiecie, mi to się czasem marzą takie Święta w domu pełnym ludzi, bo znam je tylko z filmów. W dużej rodzinie, gdzie przy stole jest i wesoło i są kłótnie, coś się dzieje. U nas ostatecznie jest tak spokojnie, że aż trochę smutno. 

Rude recenzuje: To u mnie jest tak samo, ale już się chyba przyzwyczaiłam do tego spokoju. Z jednej strony takie huczne święta mogłyby być fajne, ale obawiam się, że jednak bardziej by mnie zmęczyły niż dały satysfakcję.
A jak jest u Was z prezentami? Książki pod choinką muszą się znaleźć?

Bardziej Lubię Książki: U mnie też jest spokojnie, ale umówmy się - ja i tak bardziej lubię książki ;-) A pod moją choinką zawsze książki -ale nigdy dla mnie :D Ja zawsze daję wszystkim co najmniej po jednej. Ja nie dostaję, ale trochę to rozumiem - to jakby dawać cukiernikowi czekoladki albo księgowemu kalkulator :P W sumie nawet bym nie chciała, przynajmniej nie muszę udawać, że jakaś mi się podoba, a tak naprawdę nie wiem, co z nią zrobić ;-) Ale w tym roku dostałam wyjątkowo dwie - są bardzo specjalne i już nie mogę się doczekać, żeby się nimi pochwalić.


Rude recenzuje: O to, to! U mnie jest dokładnie tak samo :D nawet się cieszę, że rodzice nie próbują kombinować mi jakiś książek!

Parapet Literacki: No po prawdzie to i ja obawiam się, że tak tłumek by mnie bardzo zmęczył, ale może chociaż Wigilia przy dużym stole :)
Co do książek pod choinką - OCZYWIŚCIE! Ja z kolei nie wyobrażam sobie, żebym książek nie dostała. Tylko, że, umówmy się, nikt mi nie kupuje w ciemno. Albo wprost mówię, co mi się marzy, tak jak w tym roku, albo rodzina zagląda na moją półkę na lubimyczytać “chcę w prezencie”. Polecam takie rozwiązanie :D. I ja również kupuję rodzicom książki pod choinkę, ale mam łatwiej, bo wiem zazwyczaj czego nie mają, a co im się spodoba. W tym roku dostałam eseje Virginii Woolf i Wszystko, czego nie pamiętam szwedzkiego pisarza Jonasa Khemiriego.

Blair Czyta: U mnie w domu Wigilia i Święta są kameralne - tylko 6 osób. Za to u mojego Męża Wigilia jest duża - w tym roku przy stole byliśmy w 15 osób. Mając porównanie uważam, że każda ma swój klimat i żadna nie jest gorsza :) Co do książek - w tym roku znalazłam trzy książki pod choinką, dokładnie takie, jakie chciałam. U Męża robimy co roku losowanie i każdy kupuje prezent jednej osobie. Losowanie odbywa się droga internetową w programie, który daje możliwość napisania WishListy, dzięki czemu co roku każdy dostaje dokładnie to, co chce lub jeśli woli ma niespodziankę. Moim zdaniem to świetne rozwiązanie, bo naprawdę nie ma nietrafionych prezentów. 

Podsumowując - każda z nas odnajduję magię Świąt na swój sposób i raczej unikamy stosowania na siłę wszelkich schematów. Wszystkie też cenimy sobie ten czas, który możemy spędzić z najbliższymi, z dala od codziennego pośpiechu.

A jak jest u Was? Macie swoje ulubione tradycje? A może w ogóle nie lubicie Świąt? I jakie lektury wybieracie w tym czasie? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach! :)


14 komentarzy:

 1. Bardzo fajny pomysł na cykl. A dziewczyny kojarzę:) szczególnie na instagramie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo długo na święta dostawałam książki... Do dziś pamiętam paczkę słodyczy z HArry Potterem 5 częścią w środku! Najlepszy prezent ever. Poza tym masz bardzo ładne zdjęcia, bardzo zachęcające.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ekstra forma te pogaduchy! :) Ja nie dostawałam nigdy książek na święta bo każdy się bał, że już mam lub czytałam, ale te w tym roku wysłałam tyle linków z podpisem "patrz jakie fajne", że koniec końców kilka książek pod choinką się znalazło ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ależ on jest fotogeniczny! No nie można się skupić na treści przy tych fotkach kociego celebryty :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja chyba nigdy nie czytałam w Święta książek świątecznych:) W Tym roku przeczytałam np to co dostałam pod choinkę czyli "Make photography easier" :)
  Chociaż nie... przypominam sobie, że kiedyś sięgnęłam po opowieść wigilijną, ale to akurat piękna opowieść, którą każdemu polecam (chociaż prawdopodobnie każdy czytał to lub widział ekranizację) :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pomysł na wpis świetny, no i kot piękny

  OdpowiedzUsuń
 7. Odkąd przerzuciłam się na czytnik, nikt mi już pod choinką nie wrzuca książek :( Nawet podręczników, które by się przydały.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytam sporo ale świeta poswięcam tylko rodzinie (mężowi) i tym co przyjdą...

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetny pomysł na cykl! :) Tylko raz zdarzyło mi się w święta czytać książkę w świątecznym klimacie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetny pomysł na post :) normalnie czytałam Was i czułam się jak bym z Wami była i słuchała. Ja od zawsze przyzwyczajona jestem do Wigilii w dużym gronie i chyba źle bym się czuła w kilka osób. Książek pod choinką niestety nie znalazłam, ale nie narzeka, bo stos hańby wysoki :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Fajny cykl i fajny pomysł, ale NAPRAWDĘ dużo czytania :p
  Jeśli chodzi o moje książki "na święta", to mam podobnie jak Bardziej lubię książki niż ludzi - świąteczną atmosferę muszę sobie zrównoważyć jakąś mroczną lekturą... najlepiej pełnym napięcia kryminałem!

  Pozdrawiam
  Caroline Livre

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo fajna rozmowa,ciekawe osoby, dobre książki i Święta - czego chcieć więcej :) Dużo tytułów, które padło sobie zapisałam, będę mieć kolejne ciekawe pozycje do czytania :)
  Takie znajomości są najlepsze :)
  Co do Świąt ja przed czytałam chyba pierwszy raz w życiu książki z motywem Świątecznym i było całkiem ok, ale nie mam reguły, że w jakimś okresie muszę czytać książki z nim związane.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Blair Czyta , Blogger